Healthy Cheap Meals Under $1.50 | EASY Budget Friendly Meal Ideas

21
15



Subscribe to my channel here ↠
Sign up to my Newsletter here ↠
Shop my Merch here ↠

Today I’m sharing with you 4 easy healthy and cheap meals all under $1.50 per serving!

Learn more about Eva’s here:
Attend the Taste Matters foodie event (October 16th): (use coupon code “HEALTHNUT” for 20% off)

GET THE RECIPES:

5 Ingredient Banana Oat Pancakes recipe:
(single serve pancakes)
Oat flour: $0.17
Banana: $0.36
Egg: $0.20
Maple syrup: $0.20
Total cost per serving: $0.73 CAD

Quinoa & Kale Stir-Fry recipe:
(4 servings)
Egg: $0.20
Kale: $0.37
garlic: $0.05
Quinoa: $0.45
Black beans: $0.22
Total cost per serving: $1.29 CAD

Lentil Potato Stew recipe:
Potatoes: $0.25
Onion: $0.25
Garlic: $0.15
Carrots: $0.19
Dried Lentils: $0.14
Boullion cube: $0.06
Tomato paste: $0.04
Kale: $0.18
Total cost per serving: $1.26 CAD

Chocolate Peanut Butter Oat Bites recipe:
(6 servings- 2 bites= 1 serving)
Oats: $0.09
Chocolate chips: $0.14
Maple syrup: $0.14
Flaxseed: $0.03
Vanilla: $0.08
Peanut Butter: $0.10
Total cost per serving: $0.58 CAD

______________________
CAMERA EQUIPMENT:
CANON 70D:
50 mm LENS:
Sigma 30mm LENS:
Manfrotto Video Tripod:
Manfrotto Vlog Tripod:
Rode Lav Microphone:

______________________
Camera & Equipment I use to film my videos:
Main Cam:
Lens:
Main Tripod:
Vlog Tripod:
Microphone:
Lights:
Light Stands:
Hard Drive:

Other Places You Can Find Me 🙂
Instagram •
Facebook •
Blog •
Shop:

Hey HealthNuts! I’m Nikole and welcome to the HealthNut Fam 🙂 On my channel I talk about all things Food, health, lifestyle, Food, oh and did I mention food? I post 2-3 times a week on my channel. Recipe Mondays, Wellness Wednesdays and Vlog Fridays. I create videos like: What I Eat in a Day, Meal Prep With Me, Healthy Grocery Hauls, Healthy Recipes, My Morning Routine, Day in the Life and MORE!

Most Popular Videos ↠
What I Eat in a Day at Work •
My Spring Cleaning Routine •
Meal Prep for Beginners •
5 Bento Box Lunch recipes•
3 Healthy Smoothie Recipes •
My Fitness Morning Routine:

*This video is not sponsored. All opinions expressed are my own. I sometimes receive products for free from brands for consideration but will disclose when videos are sponsored and I am getting paid to talk about the brand/products mentioned. Thank you for support.

Hugs + Smoothies,
Nikole xo

source

Comments

comments

21 COMMENTS

  1. How in the world did you come up with the$1.50 per each meal with these ingredients?! You clearly have never been poor if you think this is what families in poverty eat! When I see videos like yours, because there seems to be a real disconnect between your world and the world of those less fortunate! I'm sure you meant well, but you missed the mark in my opinion!

  2. For everyone saying it's "expensive" or it's "out of budget" #1 everyones budget is different you have to do what you have to do in order to fit into YOUR budget. #2 these ingredients aren't all $1.50 it's talking about each serving more then likely meaning serving size of each meal. This is definitely cheaper then paying $6.00 for a McDonalds meal or really any fast food meal. Just think about it guys.

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.